Jaký byl prvák na zubech – zimní semestr

Já vím, já vím! Tento článek Vám slibuji už opravdu dlouho dobu.
Zprvu – plná entuziasmu – jsem s Vámi chtěla své první vysokoškolské pocity sdílet hned, jakmile jsem věděla, že mám v kapse hrůzu všech prváckých hrůz – anatomii. Nebyla bych to ale já, kdybych své počínání neodložila – nejdřív jednou, poté dvakrát, dvakráttřikrát… a hola hej, zítra začíná nový semestr a já se konečně plná odhodlání choulím u noťasu s pořádným hrnkem kafe a marně vzpomínám, co že se to vlastně za celé dva semestry událo a o jaké informace bych Vás neměla připravit.  Možná že to bude běh na dlouho trať, možná, že na spoustu věcí zapomenu, ale dlužím Vám to! Tak pojďme zavřít za létem pro tuto chvíli vrátka a vydejme se spolu do krásných dvou loňských semestrů zubního lékařství malé červenovlásky.

Část první: Zimní semestr

Zimní semestr by se dal v mnoha případech považovat za jakousi zkoušku odvahu. A hlavně – obrovský šok.
Například já sama měla po maturitě a přijímačkách asi 4 měsíce prázdnin, kdy jsem svůj mozek trochu více zapojovala pouze při matematických úkonech za kasou, nebo při zapamatování si čísel a názvů smůtý ve fresh baru. Člověk pak po nástupu do školy, kde po něm hned všichni něco chtějí nejistě přemýšlí, jestli se vůbec ještě umí učit. „Umí učit.“
Tohle je podle mě při nástupu na lékařské obory hodně důležité. Studenti, kteří totiž celé roky na gymplu (nebo jiných středních) nemuseli hnout ani brvou a měli to štěstí, že se jim samé jedničky sypaly přímo do klína, mohou mít najednou zvláštní problém. Nejsou zvyklí se učit – a bohužel, zvyknout si musí. A to hodně rychle.
Já sama si svůj ocelový zadek vypěstovala již při učení na přijímačky. A díky bohu za to. Nejsem si úplně jistá, kolik času (a hlavně psychické újmy) by mi zabralo takové studijní šoky znovu absolvovat.

Zimní semestr mi k srdci moc nepřirostl. Ale není divu. Jezdit do školy za tmy, vracet se domů za tmy ještě větší a studovat přitom asi nejnudnější kapitoly anatomie (více později) není žádná sláva. Naštěstí ale utekl docela rychle. Nevím, jestli to bylo blížícími se Vánoci, hotovým předtermínem z biofyziky nebo prvními myšlenkami nad založením blogu, ale přišlo mi, že vlastně skončil dřív, než jsem si uvědomila že vůbec začal.

Předměty a zkoušky:

Po celý zimní semestr nás obšťastňovalo celkem 5 předmětů.
Začněme třeba tím nejděsivějším z nich:

1. Anatomie

Anatomii můžete ve škole věnovat hned tři dny v týdnu. (Doma pak nejlíp každou vteřinu svého mizerného života:D)
Jednou týdně probíhají povinná cvika, dvakrát týdně pak navíc (pokud jste na ni hodně nažhavení) ještě ranní přednášky.
Budu k Vám upřímná. Na přednášce z anatomie jsem byla jednou jedinkrát. A to hned na té první (asi pro dobrý pocit nebo co). Vnímala jsem první dvě minuty, neustále se divně vrtěla na nepohodlném dřevěném sedátku a při ospalém pokukování z oken přemýšlela, co dobrého zase v budoucnu ukuchtím. Naprostá ztráta času. Alespoň pro mě. Samozřejmě jsme všichni jiní, někdo na to trpělivost třeba má. Vstávat ale na 7:30 kvůli látce, kterou si musíte nejprve nastudovat jinak budete v úplné kaši, protože pochytíte každé druhé latinské slovo, není tak úplně růžové.

Cvičení trvají asi dvě hodiny. Připravte se, že na každou hodinu musíte být nadrceni. Buď se totiž zkouší, nebo píše test. Hodně ale záleží na vyučujícím. V zimním semestru se tak stalo, že první dvě cvika bylo zkoušeno asi 5 mých spolužáků, poté jsme si všichni váleli šunčičky a zhruba po dvou měsících pak hrozně překvapení vyfasovali Fka jako rány z čistého nebe.
(I v tomto případě pak záleží na tom, kdo vaše cviko vede – my si Fka opravovat nemuseli, prý to byla taková informace čistě pro nás – asi abychom se ujistili, že jsme opravdu hloupí).

V zimě se v anatomii probírají všechny kosti, svaly (ty byly moc fajn no:D zvládnout všechny svaly za jednu hodinu je podle mě opravdový nářez. Obzvlášť když je pak všechny musíte umět hned na další týden), míšní nervy a hlavně! LEBKA. A to opravdu důkladně. Mám pocit, že jsme se lebkou zabývali více než měsíc.
Jako zubaři totiž (ať se Vám to líbí nebo ne), musíte umět lebku i pozpátku. Všechny otvůrky, kanálky a kůstky, na každé lebce trochu jiné, ale vlastně stejné.
Z lebky Vás pak čeká i zápočet – tím také anatomie zimního semestru končí.

Můj zápočet probíhal tím stylem, že jsem nad polorozpadlou lebkou odvykládala kostěnou dutinu nosní, tipla si názvy pár otvůrků, na které pan doktor ukázal drátkem (samozřejmě špatně:D) a odešla domů s Áčkem. Winwin

2. Preklinické zubní lékařství:

Předmět, který Vás bude zajímat (a bavit) asi nejvíce.
Jednou týdně nepovinná přednáška, jednou týdně povinná cvika.
Cvičení trvá podle rozvrhu nějaké 3 a ¾ hodiny. Ve skutečnosti tomu tak ale vůbec není. Počítejte tak se dvěma a půl hodinkami, které navíc neskutečně rychle utíkají.
Celá skupina je v jednom cvičení rozdělená na dvě poloviny. Každá polovina se pak v rámci dvou týdnů vystřídá jak ve fantomárně (místo, kde se učíte vrtat), tak v laboratoři.

V obou případech se píší na začátku každé hodiny testy. (Opět ale může záležet na vyučujícím. Mrk mrk)
Co se týče laboratoře, je to ta slabší část.
Prvních několik hodin budete jak největší sochaři vyřezávat zoubky z křídy a přemýšlet, jak je možné, že jsou výtvory některých vašich spolužáků tak precizní, mezitím co ty Vaše vypadají jako učiněná kopí.
Jakmile skončí křídová party, začíná pak ještě jedna mnohem lepší. Vosková. V tomto případě budete kapkami vosku dodělávat ulomené části zubů na sádrových modelech.
Varování: nad kahany se budete mít občas chuť sami upálit. Pozitivní myšlení na jedničku.

Fantomárna je naproti tomu ale skvělá. Třeba právě první hodinu, kdy Vás posadí za umělohmotné hlavy a řeknou: „Tak a vrtejte!“ A vy jen sedíte, vyděšeně koukáte po ostatních a čekáte, až se ozve vrtačka prvního odvážlivce.
V zimním semestru se budete učit vrtat nejzákladnější typy kazů a následně i aplikovat amalgámové výplně. Má první kavita (to je prosím vás ta vyvrtaná dírka:D) – kterou moc ráda také nazývám „Díra jak do prdele“ dopadla opravdu výtečně. Pravidlo: „co nejvíce šetříme zubní tkáně“ se v mém případě totiž přeformulovalo na něco ve stylu: čím míň zubu zbyde, tím jsi větší frajerka Betty.

Neříkám, že na tom byly další preparace o mnoho lépe, ale člověk už aspoň věděl, co že to drží v ruce a jak s tím má vůbec zacházet.

Předmět je opět ukončen zápočtem. Jedná se o test na počítači, jehož součástí jsou jednak otázky na abc, jednak studenty oblíbené značení zubů (někomu jich počítač vygeneroval třeba deset – to je pak fajný test) a jednak obrázky nástrojů, které musíte správně identifikovat.

3. Chemie:

Chemie je předmět, který Vám v tom lepším případě pouze ukáže, že život prostě není fér, anebo – v tom ještě lepším – Vás donutí přemýšlet nad vyřízením zbrojního průkazu. Opět (opravdu HODNĚ) záleží na vyučujícím.
Jednou za dva týdny nepovinná přednáška, jednou týdně povinná cvika.

Cvičení probíhají v laboratoři. Každý týden se píše test na právě probíranou látku (tzn. musíte se učit dopředu!), z něhož získáváte procentuální ohodnocení. Jestliže je pak průměrné procento všech vašich testů větších než 70% (nepletu-li se), nepíšete zápočtový test. A to bych Vám doprčic radila! Dejte si na ty procenta bacha, nebo skončíte ve vazbě za ublížení na zdraví. (Však Vy už pochopíte, co tím myslím!).

Z chemie Vás mimo jiné čeká i zkouška. Jedná se o test rozdělený na tři části. První část zahrnuje učivo středoškolské chemie (to jsem si myslela, jaká nebude brnkačka.. haha.. haha),
druhá část pak látky probírané na cvičeních – jedná se hlavně o příklady;
třetí je pak čistě teoretická z přednášek.
Co se týče té teoretické části. Ano správně, je z přednášek. Ne, nebyla jsem ani na jedné. Přednášky Vám budou dostupné na webu.

Na zkoušku z chemie jsem se učila asi týden. Stíhala jsem do toho blogovat, vařit a onemocnět chřipkou. Dá se zvládnout. Ale jděte na ni co nejdřív. Připadá mi, že s postupujícími termíny to byla větší a větší smršť do pekel.
A hlavně. Nebuďte překvapeni, když občas dostanete nulové body jen tak. To Vám jen karma (v lidské podobě) vrací Vaše údery. 😀

4. Biologie:

Na popsání zimní biologie mi bude stačit asi jen pár řádků. V podstatě si ji totiž musíte jen každý týden povinně odsedět na cvikách a modlit se, ať nejste zkoušení.
Na každé cvičení máte zpřístupněnou prezentaci, kterou musíte tak nějak znát.
Na začátku hodiny jsou totiž vyvolaní přibližně tři studenti, kteří mají buď neuvěřitelné štěstí a mohou povídat o tom, o čem chtějí, anebo schytávají přímo neuvěřitelné otázky, na které ani samotný google pod lavicí nezná odpověď.
Dostanete-li F, musíte si ho na konci semestru opravit. Zápočet je totiž darován všem, co se Fkám jistými způsoby vyhnuli. A to myslím i tak, že někteří (jako třeba já) mohou být zkoušeni víc, než je zdrávo, zatímco jiní nemusí být vyvoláni ani jednou a jsou tak zcela za vodou! (Pac a pusu spolužačko:D ♥)

5. Biofyzika:

Poslední zimní předmět (konečně!:D)
Jednou za dva týdny přednáška (střídá se spolu s chemií), jednou týdně povinná cvika.

Biofyzika je snad jediný předmět, který Vás ušetří testům. Na každé cvičení se sice musíte připravit, neboť se Vás vyučující ptá na otázky ohledně tématu, které Vás ten den čeká, nicméně budu upřímná – ve skupince jste po třech.. A vždycky to nějak splácáte dohromady.
Co vím, tak jsme na to s holkama pokaždé házely bobek pěkně z vysoka a vždycky se nám to povedlo nějak uhrát. Často jsme totiž dostávaly spíše logické otázky, na které si odpověď aspoň pokusíte vycucat někde z malíčku na noze.
Po absolvování každého cvika máte týden na odevzdání „protokolu“, jehož uznání je podmínkou pro zapsání zápočtu. Tohle se dá úplně v klidu obšlehnout od starších a všichni to ví. Jen si prosímvás dejte bacha na drobnosti jako je změna data:D:D

Z biofyziky Vás v zimě mimo jiné čeká i zkouška. Pokud chcete dlouhé prázdniny, dejte si ji v předtermínu. Dá se zvládnout opravdu dobře a zkouší ji navíc naprosto zlatá paní profesorka. Na zkoušku jsem se učila asi měsíc – vždycky ale jen přes víkendy. Zkouška se skládá z asi 47 otázek, každá otázka pak vychází maximálně (opravdu maximálně!) na 2 A4. Opravdu žádná hrůza!
Taháte si dvojkombinaci a na přípravu máte opravdu dostatek času. Já sama si vytáhla Koligativní vlastnosti roztoků (neptejte se, sama už nevím:D:D) a typy laserů. Lasery se naučte, paní profesorka je miluje. Asi taky proto, mi pak nabídla práci na fakultě. Já a fyzik? Haha. Bloger a zubař asi stačí.

Studijní materiály na zimu:

Anatomie: Čihák 1 – kosti, svaly
– co se týče zmiňovaných míšních nervů, učila jsem se je z Memorixu (jsou ale i v Čihákovi 3 – já jen byla lenivá shánět kromě jedničky další díly:D). Memorix jsem měla v pdfku v iPadu.

Preklinické zubní lékařství: skripta Preklinická Stomatologie od Ebera

Chemie: skripta: Praktikum Lékařské chemie pro obor ZL + Vlastnosti dentálních materiálů (obojí od Valentové)
– ke zkoušce pak navíc vytištěné přednášky a Rychlokurz chemie (středoškolská část)

Biologie: Skripta a Prezentace – všechno na webu

Biofyzika: materiály dostupné na webu
+ ke zkoušce jsem si pak jak největší šprťák sama zpracovala otázky podle skript ze 3.LF UK (prodávám, kdyby někdo chtěl:D)

Tak! Uf! A tímto pro mě loňská zima končí! Kdyby cokoliv, pište, ptejte se!

Letní semestr už brzy! (jako fakt! tentokrát si pohnu!)

YOU MIGHT ALSO LIKE

 1. Odpovědět

  Nik

  Listopad 21, 2021

  Ahoj, diky moc za popis, chci jit taky na zubni a to do Olomouce, jen jsem se chtela zeptat, kdyz je tam ta anatomie, svalu a kosti a tak, tak to se musi umet i latinsky ty navy nebo staci jenom cesky, hledam to uz dlouho, tak budu rada, za odpoved. Diky moc.

 2. Odpovědět

  Annie

  Červen 20, 2018

  Ty tvoje clanky jsou uplne nejlepsi :DDDDddd <3

  • Odpovědět

   Alžběta Rohová

   Červen 20, 2018

   ty jsi zlatá! 😀 <3

 3. Odpovědět

  Anonym

  Září 18, 2017

  Ahoj, wau vyzerá to teda na poriadnu makačku 😂 prosím, máte tam aj študentov zo slovenska, či teda zvládajú češtinu ? 😄😘

 4. Odpovědět

  Pavlína

  Září 17, 2017

  Ahoj, parádní článek. Do Olomouce se také toužím dostat. Jak to tak ale čtu, vypadá to na dobrou mordu. Hodně mě to teď vyděsilo 😂 Hodně zdaru do dalších let! 😊
  P.S. Dělala jsi na gymplu něco navíc? Myslím tím např. přírodovědné olympiády? (Já nehla ani prstem a cítín se trochu mizerně)

  • Odpovědět

   Alžběta Rohová

   Září 17, 2017

   Ahoj!:) Moc děkuji! Jé, no upřímně neměl být článek rozhodně směřován k vystrašení haha, právě naopak – chtěla jsem ukázat, že to až taková hrůza, jak si všichni myslí není:D Na gymplu jsem nedělala vůbec nic! Jen se pak akorát začala pořádně učit na přijímačky:) Budu ti držet pěsti!!:)

 1. Odpovědět

  Smrt si říká.. Anatomie – My Healthy Moment

  Únor 3, 2018

  […] tom, jak probíhají cvičení v zimním semestru jsem již psala v článku „Jaký byl prvák na zubech – zimní semestr“. Stejným stylem pak prakticky probíhají i v létě. Dvě hodiny sedíte, koukáte před sebe […]

LEAVE A COMMENT

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..